Štátny znak Slovenska

Cech zlatníkov a klenotníkov Slovenska

Bratislava erb

Remígia Biskupská

 

* 8.5. 1927 – † 1.2. 2017

Vážený kolegovia,

 

dňa 1.2. 2017 vo veku 89 rokov zomrela popredná slovenská výtvarníčka, umelecká šperkárka, nositeľka mnohých ocenení, vzácny človek, Remigia Biskupská, ktorú mnohí nazývali aj prvou dámou drotárskej krásy.

 

Šperky začala tvoriť už v prvej polovici 60-rokov a bola prvou, ktorá začala používať drotárske techniky v umeleckom šperku. Povýšila princípy tradičného slovenského ľudového remesla, posunula drotárstvo od remesla k umeniu. Nezostávala len v dekoratívnej polohe, ale otvorila cestu aj k myšlienkovo bohatému abstraktnému šperku moderných a originálnych kompozícii. Princípy a technické zručnosti objavené pri tvorbe ochotne rozdávala aj svojim nasledovníkom.

Remigia Biskupská má na konte viac ako 80 výstav. Jej diela vlastnia napr. Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Mestské múzeum v Bratislave, Považské múzeum v Žiline, súkromné zbierky doma i v zahraničí. Spolu z výtvarníčkou Ľudmilou Purkyňovou sa svojimi kolekciami osobitých šperkov podieľala na kostýmovej výprave Shakespearovskej drámy Othello v SND a španielskych renesančných golieroch a doplnkov v televíznej inscenácii hry Calderona de la Barcu Život je sen.

 

Jej šperky boli Kanceláriou úradu vlády darované ako oficiálne dary napr.: Japonskej princeznej Mičiko, afgánskej kráľovnej Humaire, prvej kozmonautke Valentine Tereškovovej.. V. r. 2007 jej bola udelené ocenenie: Pocta Ministra kultúry SR za celoživotnú drotársku a šperkársku tvorbu. Je čestnou občiankou mesta Ružomberok.

 

Posledná rozlúčka sa konala v pondelok 6.2. 2017 o 13:30 hod. na cintoríne v Slávičom údolí v Bratislave.

Česť jej pamiatke.

Remígia Biskupská
22[1]